4allwomen

Kobieta, Uroda, Zdrowie, Parenting

Lifestyle

Jakie książki warto przeczytać?

Jakie książki warto przeczytać?

Szybkimi krokami nadchodzi czas urlopu. Oprócz wylegiwania się na plaży i chłodzenia w morskiej wodzie warto jednak zapewniać sobie trochę nieco bardziej wymagającej rozrywki. Wakacje to idealny czas na nadrobienie zaległości w lekturach. Sterta książek do przeczytania bez wątpienia urosła od ostatnich wakacji. Na co dzień jesteśmy tak zajęci pracą i rodzinnymi obowiązkami, ze czytanie książek schodzi całkowicie na drugi plan. I wakacje przychodzi właśnie ten moment kiedy możemy znaleźć czas na zagłębienie się w lekturze. Jaka jednak lektura warta jest naszej uwagi? Jakie książki warto przeczytać? Poniżej przestawiamy naszą subiektywną listę lektur, które powinnyśmy koniecznie poznać. Oczywiście brałyśmy pod uwagę książki, które szczególnie do gustu powinny przypaść kobietom.

Księga nocnych kobiet – Marlon James

Jakie książki warto przeczytać?Na początkiem weźmy pod uwagę znanego jamajskiego pisarz Marlona. Stał się popularny – również w Polsce – za sprawą znakomitej Krótkiej historii siedmiu zabójstw. Jednak nie o tej pozycji chcielibyśmy w tym miejscu wspomnieć. Naszą uwagę przykuła jego wcześniejsza powieść, a mianowicie Księga nocnych kobiet. To książka zupełnie wyjątkowa, która zostaje w głowie jeszcze na długo po jej przeczytaniu. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to książką o niewolnictwie widziana oczyma niewolnic. Powieść jest brutalna, trudna i niesamowicie prawdziwa. Pokazuje z czym musiały zmagać się niewolnice na plantacjach. Ciężka praca, przemoc – również seksualna, i brak nadziei na lepsze jutro to była ich codzienność. Książka chwyta za gardło i każe na nowo się zastanowić, do czego właściwie człowiek jest zdolny. Jak daleko potrafi posunąć się w swoim okrucieństwie. Pozycja obowiązkowa, która nie poprawi nam humoru, a zostawi z masą pytań i refleksji.

Kolej podziemna – Colson Whitehead

Kolejna pozycja dotycząc doli kobiet na plantacjach. O ile u Jamesa wylądowaliśmy na Jamajce, o tyle Whitehead przenosi nas do USA. Jego bohaterka – Cora ucieka z plantacji i przemierza stany, aby znaleźć ocalenie. Książka również brutalna i niestety prawdziwa. Kolejna pozycja pokazująca złą stronę natury człowieka. Daje oczywiście wiele do myślenia i każe się zastanowić na czym właściwie opiera swój dzisiejszy dobrobyt tak uwielbiana na świecie Ameryka.

Jakie książki warto przeczytać?

Wspomniane wyżej lektury to jednak ciężki kawałek chleba. Nie wszystkim przypadną do gustu na czas wakacji, kiedy raczej szukamy relaksu. Oczywiście można zdecydować się również na coś lekkiego, ale czy wówczas warto tracić na to czas? Czy literatura nie powinna właśnie wyprowadzić nas ze strefy komfortu? Czy nie po to czytamy książki, aby zostawiły nas z masą nowych pytań? Warto się nad tym dogłębnie zastanowić zanim sięgniemy po czytadła typy romans, czy też kryminał (chyba, że są naprawdę dobre). Szkoda bowiem tracić czasu na czytanie słabych książek, skoro jest tak mnóstwo świetnej literatury do przeczytania.

Udostępnij

O autorze