Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu?

26 maja 2022


Nietrzymanie moczu to powszechny i wstydliwy problem medyczny. Ze względu na występujące symptomy stanowi on prawdziwe wyzwanie dla pacjentów, prowadząc do pogorszenia jakości życia. Warto jednak pamiętać, że podjęcie odpowiedniego leczenia przynosi świetne efekty w postaci zmniejszenia dokuczliwych objawów. Jak poradzić sobie z dolegliwościami? Czym jest trening dna miednicy?

Dokuczliwe zaburzenia ze strony pęcherza

Prawidłowe rozpoznanie objawów urologicznych stanowi pierwszy krok w trakcie planowania właściwego postępowania medycznego. Zgodnie z definicją, nietrzymanie moczu (NTM) to mimowolne opróżnianie pęcherza o różnym stopniu nasilenia. W wielu przypadkach poprzedzone jest ono wzrostem ciśnienia śródbrzusznego lub uczuciem silnego parcia. Pacjenci dotknięci tą przypadłością tracą kontrolę nad aktem świadomego oddawania moczu, a tym samym narażeni są na trudności higieniczne i dyskomfort. Uciążliwe symptomy zaburzenia mają także negatywny wpływ na życie towarzyskie, co przekłada się na gorsze samopoczucie chorego.

Wśród pacjentów obarczonych wysokim ryzykiem nietrzymania moczu wyróżnia się kobiety oraz osoby starsze. Sytuacja ta związana jest z pewnymi czynnikami predysponującymi zaburzającymi prawidłową mikcję. Obejmują one warunki anatomiczne, choroby przewlekłe czy dotychczasową historię medyczną. Problem mimowolnego opróżniania pęcherza może dotyczyć również mężczyzn, u których doszło do uszkodzenia okolicy układu moczowo-płciowego lub pojawiły się inne zaburzenia.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Przyczyny nietrzymania moczu to szereg zróżnicowanych elementów wywierających szkodliwy wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wiele z nich charakteryzuje się dobrą odpowiedzią na leczenie, dzięki czemu podlegają one całkowitej regulacji. Do czynników odpowiedzialnych za zaburzenia mikcji zaliczyć można:

  • nadwagę/otyłość,
  • zaburzenia metaboliczne,
  • choroby neurologiczne,
  • stany zapalne układu moczowego,
  • przebyte operacje lub urazy w obrębie miednicy,
  • radioterapię.

Szczególną grupą narażoną na wystąpienie objawów nietrzymania moczu są kobiety ciężarne. Powiększająca się macica oraz zmiany na podłożu hormonalnym znacznie upośledzają pracę pęcherza i zwieraczy cewki moczowej. Dodatkowo wielokrotne porody siłami natury przyczyniają się do osłabienia struktur miednicy, które biorą udział w opróżnianiu pęcherza.

Dlaczego warto wzmacniać mięśnie dna miednicy?

Mięśnie dna miednicy odgrywają zasadniczą rolę w prawidłowym kontrolowaniu mikcji. Ich osłabienie przyczynia się do zaburzeń związanych z pracą pęcherza, a tym samym wystąpienia problemów z nietrzymaniem moczu. Pacjenci dotknięci tą przypadłością powinni więc skupić się na regularnych ćwiczeniach, które wzmacniają okolicę krocza. Dzięki temu zwiększa się świadomość własnego ciała z jednoczesnym usprawnieniem podstawowych procesów fizjologicznych.

Jak wygląda trening dna miednicy?

Podstawowe założenie ćwiczeń wzmacniających dotyczy kontrolowania krocza przez jego naprzemienne napinanie i rozluźnianie. Świadome wykonywanie wskazanych czynności wywiera bezpośredni wpływ na pracę mięśni, poprawiając ich koordynację. Trening może być przeprowadzany zarówno w pozycji leżącej na plecach, jak i na siedząco. Warto również zadbać o odpowiednie warunki otoczenia ułatwiające odprężenie.

Trening dna miednicy przynosi wiele korzyści, które przekładają się na codzienne aktywności. Wpływa on nie tylko na usprawnienie aktu mikcji, ale także odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa. Wzmocnienie partii mięśniowej w okolicy krocza ułatwia przyjmowanie właściwej, wyprostowanej postawy ciała. Ponadto regularne ćwiczenie dna miednicy przyczynia się do zwiększenia satysfakcji seksualnej oraz pomaga zregenerować organizm po porodzie.

Sposoby na nietrzymanie moczu

Odpowiednie leczenie nietrzymania moczu ma znaczący wpływ na osiągnięcie widocznych i długotrwałych efektów. Ważnym elementem terapii jest wdrożenie prawidłowych nawyków związanych z aktem mikcji – ich wypracowanie pozwala zwiększyć kontrolę nad opróżnianiem pęcherza. W przypadku osób z nadwagą lub otyłością zaleca się zmianę stylu życia przez zwiększenie poziomu aktywności fizycznej oraz modyfikację diety. Pomocne mogą być również środki chłonące w postaci wkładek higienicznych, pieluchomajtek, podkładów lub prześcieradeł.

Nietrzymanie moczu może być również regulowane przez metody zabiegowe. Dedykowane są one przede wszystkim pacjentom, którzy borykają się z zaburzeniami o znacznym stopniu nasilenia i zaawansowania. Leczenie operacyjne uwzględnia stosowanie specjalnych taśm tworzących podparcie dla cewki moczowej, dzięki czemu poprawia się jej funkcjonowanie. Odmienną metodą chirurgiczną jest podwieszenie szyi pęcherza z wykorzystaniem więzadeł ściany jamy brzusznej.

sukienki na przyjęcie

4allwoman

Redaktorzy 4allwomen.pl to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat mody, urody, zdrowia, lifestyle, parentingu i rozrywki. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelniczek i pomagają im w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kiedy udać się do ginekologa
fizjoterapia

Jesteś zainteresowany reklamą?