4allwomen

Kobieta, Uroda, Zdrowie, Parenting

Zdrowie

Krwawienie z odbytu – przyczyny

Krwawienie z odbytu – przyczyny

Choroby jelit i odbytu są dosyć częstym zjawiskiem u osób prowadzących siedzący tryb życia. Często jednak nie są to dolegliwości poważne. Zwykle zmiana trybu życia i wprowadzenie odpowiednich zmian w diecie może nam pomóc. Jednak kiedy mamy do czynienia z krwawieniem z odbytu to sprawa robi się już całkiem poważna. Co ważne – nie musi to być krwawienie intensywne, aby zapaliła się nam czerwona lampka. Już śladowe ilości krwi mogą zwiastować, że z naszym organizmem nie jest najlepiej. Dlatego nie powinniśmy lekceważyć tego rodzaju objawów. Krwawienie z odbytu – przyczyny takiego objawu mogą bowiem oznaczać, że dotknęła nas poważna choroba.

Krew w kale – co może oznaczać?

Jak w ogóle zauważyć, że mamy do czynienia z krwawieniem z odbytu? Przede wszystkim musimy stale monitorować stan naszego kału. Nawet osoby nie podejrzewające u siebie tego rodzaju schorzeń powinny być czujne. Ciągle sprawdzajmy czy konsystencja naszego kału nie ulega jakimś radykalnym zmianom i czy przede wszystkim nie występuje w nim krew. Nie musi być jej dużo. Wystarczą nawet śladowe ilości. Czasami jednak mamy również do czynienia z tak zwaną krwią utajoną. Nie dostrzeżemy jej gołym okiem, Tutaj potrzebne będzie badania kału w laboratorium. Również pewnym symptomem zwiastującym chorobę może być swędzenie odbytu, a także ból w podbrzuszu. Równie takie objawy powinny nas skłonić do monitorowania naszego kału.

Krwawienie z odbytu – przyczyny

Krwawienie z odbytu - przyczynyJeśli już jednak mamy do czynienia z krwawieniem z odbytu to koniecznie musimy udać się do lekarza. Nie wolno tego absolutnie zlekceważyć. A jakie mogą być przyczyny takiego objawu? W pierwszej kolejności mogą to być hemoroidy. To guzki krwawnicze, które mogą się nam dać porządnie we znaki. Trzeba jednak uspokoić naszych czytelników – nie jest to nic poważnego o ile szybko zgłosimy się do lekarza i nie zlekceważymy problemu. Hemoroidów można się pozbyć przy pomocy rożnego rodzaju maści. Natomiast kiedy są one w znacznie zaawansowanych stanie, to konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Odbywa się ona na znieczuleniu miejscowym, trwa dosyć krótko i po paru dniach możemy wyjść ze szpitala. Oczywiście okres rekonwalescencji może być bolesny i nieprzyjemny jednak to zaledwie około miesiąca czasu i wracamy do zdrowia.

Jednak nie zawsze za krwawienie z odbytu odpowiedzialne są niepozorne hemoroidy. Czasami niestety mamy do czynienie z nieporównywalnie poważniejszą chorobą – rakiem jelita grubego. Dlatego tak ważne jest szybkie udanie się do lekarza. Aby wykluczyć lub potwierdzić raka jelita grubego koniecznie będzie wykonanie kolonoskopii. Czas ma tutaj kluczowe znaczenie. Do pewnego momentu rak jelita grubego jest jeszcze operacyjny. Dlatego kaidy zauważymy w swoim kale choćby śladowe ilość krwi, koniecznie powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.