Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Jak poradzić sobie z niesfornym dzieckiem

7 maja 2019 Jak poradzić sobie z niesfornym dzieckiem


Rodzicielstwo to silne emocje, zapewnia wiele radości, ale daje też mnóstwo codziennych wyzwań. Dzieci nieustannie się zmieniają, w zależności od wieku w jakim są. Początkowo trzeba sobie radzić z opieką nad niemowlakiem, później przychodzą pierwsze bunty 2-3 latka, a jeszcze później przychodzi okres buntu nastolatka.

Dlaczego dziecko jest niegrzeczne?

Rodzice od zawsze szukają przyczyn złego zachowania u swoich dzieci. Zwłaszcza gdy dziecko nagle z dnia na dzień staje się nieznośne i nie można sobie z nim poradzić. Przyczyn złego zachowania u dzieci, jest bardzo dużo. Czasem dzieci źle się zachowują, bo się zwyczajnie nudzą, w innych przypadkach są niegrzeczne, bo chcą zwrócić na siebie uwagę otoczenia, w jeszcze innych przypadkach stają się niegrzeczne, bo wynoszą złe wzorce zachowania z domu, z przedszkola lub szkoły.

Jak poradzić sobie z niesfornym dzieckiem?

W zależności od tego, jaka jest przyczyna złego zachowania u dzieci, różne są metody postępowania z takim niesfornym dzieckiem. Jeżeli dziecko źle się zachowuje, bo łaknie uwagi otoczenia, wystarczy poświęcać mu więcej czasu lub zapewnić towarzystwo innych dzieci. Jeśli dziecko źle się zachowuje bo się nudzi, trzeba mu zapewnić jakąś rozrywkę lub ciekawe zajęcie. Jeśli dziecko wynosi złe wzorce z przedszkola, szkoły, z placu zabaw, a także z domu, wtedy trzeba dziecku tłumaczyć, że nie ważne jak zachowują się inni, ono powinno się zachowywać dobrze. Trzeba swoim przykładem pokazywać mu jak należy się zachowywać w różnych sytuacjach. Jak radzić sobie ze stresem i z trudnymi sytuacjami. Trzeba być cierpliwym i uparcie tłumaczyć dziecku zasady grzecznego zachowania.

Błędy popełniane przez rodziców

Jak poradzić sobie z niesfornym dzieckiemWielu rodziców, szczególnie przy pierwszym dziecku, popełnia wiele błędów wychowawczych. Przez to ich dzieci są jeszcze bardziej niesforne. Największym błędem i porażką każdego rodzica, jest karanie dziecka cieleśnie. Wielu rodziców w zdenerwowaniu podnosi rękę na swoje dziecko, gdy to jest niegrzeczne. Nie powinno się tego robić pod żadnym pozorem, bo dziecka taka lekcja nic nie nauczy. Jedyne co z tego wyniesie, to strach przed rodzicem.
Innym dużym błędem popełnianym przez rodziców, jest ignorowanie problemu. W sytuacji gdy dziecko się źle zachowuje na przykład na placu zabaw, dokucza innym dzieciom, krzyczy czy nawet bije, najgorsze co może zrobić rodzic, to zignorować problem i stwierdzić, że dziecko samo się uspokoi. Dziecko ignorowane może zacząć zachowywać się jeszcze gorzej. W takich sytuacjach należy dziecko odciągnąć od reszty towarzystwa i upomnieć. Wytłumaczyć jakie skutki mogą być jego złego zachowania, na przykład takie, że nikt nie będzie się chciał z nim bawić.

Wychowanie dziecka nie należy do najłatwiejszych zadań w życiu, ale jeśli zrobi się to dobrze, to dziecko wyrośnie na dobrego człowieka.

Jak zarządzać niesfornymi włosami

4allwoman

Redaktorzy 4allwomen.pl to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat mody, urody, zdrowia, lifestyle, parentingu i rozrywki. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelniczek i pomagają im w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

puzzle 3d

Jesteś zainteresowany reklamą?