Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak żyć ze stomią

22 maja 2019 Jak żyć ze stomią


Niektóre choroby i schorzenia powodują, że pacjent nie może korzystać z dolnej części jelita grubego odbytu. Wówczas wykonuje się specjalistyczny zabieg, dzięki któremu możliwe jest ominięcie końcowego odcinka układu pokarmowego. Zakładana jest wówczas tak zwana stomia. W dużym skrócie jest to po prostu otwór w brzuchu, do którego poprowadzone jest jelito, zamiast do odbytu. Pryz takim otworze doczepione są specjalne woreczki na kał. I w zasadzie ta odbywa się wypróżnianie, bez użycia odbytu.

Kiedy zakładana jest stomia?

Jak żyć ze stomiąTakie rozwiązanie jest stosowane, kiedy wyniku operacji – będącej następstwem leczenia różnych chorób – konieczne było wycięcie części jelita. Wówczas zerwane zostaje połączenie pomiędzy jelitem a odbytem i trzeba znaleźć jakieś inne ujście dla odchodów. Dlatego jelito kierowane jest w stronę brzucha, na którym wycina się specjalny otworów. I tą drogą jest wyprowadzany kał z organizmu. Wydawać by się mogło, że to coś strasznego dla pacjenta – wizja życia z workiem stomijnym na brzuchu. Jednak wydaje się, że nie jest to wielka cena za uratowanie życia. Albowiem stomię zakłada się, kiedy lekarze stoją już pod ścianą i nie ma możliwości uratowania newralgicznego odcinka jelita grubego.

Jak właściwie wygląda taki otwór stomijny? To forma połączenia przewodu pokarmowego z powierzchnią skóry, przez które wydostaje się kał z organizmu. Należy jednak pamiętać, że takie połączenie można również wykonać z przewodami moczowymi. Do otwory przyczepia się worki stomijne, gdzie gromadzi się kał. Worki tego rodzaju są jednorazowe i muszą być regularnie opróżniane.

Jak żyć ze stomią?

Wydawać by się mogło, że życie ze stomią to musi być codzienna udręka. Jednak przy stosowaniu się do odpowiednich zasad można całkiem zwyczajnie funkcjonować. Jak żyć ze stomią zupełnie normalnie? Przede wszystkim kwestią absolutnie najważniejszą jest regularne wymienianie worków stomijnych. Nie możemy sobie w tym wypadku pozwolić na choćby najmniejsze zaniedbanie. Trzeba również pielęgnować skórę wokół stomii. Jeśli korzystamy z wysokiej jakości woreczków stomijnych, które są perfekcyjnie szczelne to życie ze stomią może być całkiem znośne. Warto również skorzystać z pomocy psychologa. Albowiem założenie stomii wiążę się często z pewnego rodzaju traumą. Pacjenci nie są w stanie psychicznie zaakceptować stomii. Taki brak akceptacji dla tego rozwiązania może znacznie utrudnić życie ze stomią.

Stad też bierze się takie zjawisko jak opieka nad pacjentami ze stomią. Część pacjentów już wypisanych do domu, nie jest w stanie – z pobudek psychicznych, a nie z braku wiedzy – obsługiwać swojej stomii. Dlatego też korzystają z usług wykwalifikowanych pielęgniarek. Jest to dość dobre rozwiązanie. Wówczas mamy zapewniona profesjonalną opiekę i pewności, ze nasza stomia będzie obsługiwana w pełni prawidłowo.

Półbuty damskie na koturnie

4allwoman

Redaktorzy 4allwomen.pl to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat mody, urody, zdrowia, lifestyle, parentingu i rozrywki. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelniczek i pomagają im w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

aparaty usg
Kiedy udać się do ginekologa
fizjoterapia

Jesteś zainteresowany reklamą?