Strona główna
Moda
Tutaj jesteś

Zdrowe nawyki żywieniowe dzieci – na co zwracać uwagę

17 lipca 2021 zdrowe przekąski dla dzieci


Zdrowemu odżywianiu poświęcono już wiele opracowań i większość z nas kojarzy, jakie dietetyczne nawyki zdecydowanie powinniśmy wprowadzić do życia. To między innymi: zróżnicowanie spożywanych posiłków, ograniczanie produktów bogatych w cukier czy sól oraz zwiększenie ilości owoców i warzyw w diecie, na przykład kosztem wysokoprzetworzonych produktów mięsnych dostępnych w barach szybkiej obsługi. Wiedza to jednak nie wszystko. Problematyczne może okazać się wcielenie nowych zasad w życie, szczególnie kiedy mowa o dzieciach. Od czego zacząć? Dowiedz się czytając dzisiejszy artykuł.

Zdrowe nawyki żywieniowe – podstawa sukcesu

W zależności od wieku dziecka, rozmowa na temat zdrowych nawyków żywieniowych może przynieść wiele dobrego. Należy przy tym wytłumaczyć, dlaczego zdrowe żywienie jest takie ważne i jakie mogą wypływać z niego zarówno natychmiastowe, jak i długofalowe korzyści (np. lepsze wyniki w sporcie, lepsze samopoczucie). Oczywiście przykład musi iść z góry. Jeśli wychowanek zauważy, że sami nie stosujemy się do własnych rad, nasze wysiłki prawdopodobnie spełzną na niczym.

Czy warto zawsze ograniczać nasze dziecko?

Ograniczanie niezdrowych produktów do zera dzieciom i nastolatkom nie zawsze jest dobrym pomysłem, gdyż może powodować uczucie wykluczenia z grupy rówieśniczej. Ponadto, takie produkty zaczną figurować w umyśle młodego człowieka jako tzw. „zakazany owoc”, który będzie zrywany, gdy tylko podopieczny uwolni się od wzroku opiekuna. Zamiast kategorycznego zakazywania spożywania danych produktów, warto uczyć umiaru oraz zaproponować atrakcyjną alternatywę.

Alternatywy, które są dużo lepszym wyborem

Zdrowe przekąski dla dzieci nie muszą być ani drogie, ani czasochłonne w przygotowaniu. Klasycznym przykładem są tu owoce zamiast słodyczy. Oczywiście, owoce również zawierają naturalnie występujące cukry, ale pojawiają się one w pakiecie z masą błonnika, wody, witamin i minerałów.

  • Owoce nie podnoszą poziomu cukru we krwi tak gwałtownie jak żelki czy cukierki, więc póki nie mówimy tu o kiści bananów dziennie, cukier nie będzie problemem.
  • Z kolei warzywa pocięte w słupki sprawdzą się zamiast chipsów, kiedy dziecko chciałoby coś pochrupać podczas oglądania ulubionej bajki. Do warzyw takich jak marchewka, ogórek, papryka czy seler naciowy można podać dipy i pasty, na przykład: domowy sos czosnkowy, guacamole lub hummus.

Kolejną ważną kwestią jest nawodnienie. Uczucie pragnienia czasami mylone jest z uczuciem głodu, w związku z czym dziecko zamiast szklanki wody, sięga po przekąskę. Aby uatrakcyjnić regularne nawadnianie się, można dodać do dzbanka z wodą lód, miętę, owoce takie jak cytrusy czy truskawki, a nawet trochę soku.

Zdrowe nawyki żywieniowe dzieci – podsumowanie

Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych to proces, który wymaga cierpliwości i konsekwencji. Nie zawsze jest łatwo, ale wartość, którą daje – zdrowe i zrównoważone podejście do jedzenia w dorosłym życiu – jest nieoceniona. Pamiętaj, że każde małe zwycięstwo jest krokiem w dobrym kierunku.

przegląd zdrowia

4allwoman

Redaktorzy 4allwomen.pl to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat mody, urody, zdrowia, lifestyle, parentingu i rozrywki. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelniczek i pomagają im w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

szaliki zimowe
Torebka ze skóry
Półbuty damskie na koturnie

Jesteś zainteresowany reklamą?