Urodzenie dziecka to dla wielu kobiet najpiękniejszy okres w życiu. Opieka nad maleństwem podczas urlopu macierzyńskiego jest ważnym momentem zarówno dla mamy, jak i jej potomka. Po pewnym czasie, gdy maluch nieco podrośnie, nadchodzi chwila, gdy trzeba myśleć o powrocie do spraw zawodowych. Pojawia się jednak problem, jak pogodzić wychowanie dziecka z pracą. Na pewno nie jest to proste – ilość obowiązków zwiększa się i trudno jest niekiedy poradzić sobie ze wszystkim. Ważne jednak, aby pamiętać, że jest to kwestia organizacji. Przy zastosowaniu kilku porad cały proces przebiegnie znacznie łatwiej. Jak pogodzić wychowanie dziecka z pracą?
Jak pogodzić wychowanie dziecka z pracą?
Wiele kobiet, które myślą o tym, jak pogodzić wychowanie dziecka z pracą, decyduje się po prostu na niepełny etat. W ten sposób część dnia można poświęcić na zadania związane z zawodem, a resztę na spędzenie czasu z maluchem. Oczywiście nie zawsze rozwiązanie to wchodzi w grę. Często powodem są kwestie finansowe, innym razem pracodawca czy charakter stanowiska nie uwzględniają takiej opcji. Jeżeli jednak jest taka możliwość, warto z niej skorzystać, przynajmniej na początku, gdy dziecko nie chodzi jeszcze do przedszkola czy szkoły. Alternatywą może być również praca zdalna. Mama wykonująca swoje obowiązki w domu zamiast w siedzibie firmy może zaoszczędzić sporo czasu np. na dojazdy, a dodatkowo mieć częściej malucha na oku.
Kobiety, które nie wiedzą, jak pogodzić wychowanie dziecka z pracą, nie powinny obawiać się pomocy innych. Na pewno konieczne jest wsparcie partnera. Na ojcu dziecka spoczywają dokładnie takie same obowiązki jak na matce, zatem nie można ograniczać opieki nad potomkiem tylko do siebie. Najlepiej ustalić wcześniej podział. Zrobienie grafiku bardzo ułatwi cały proces i pozwoli każdej ze stron na realizację zawodowych i finansowych założeń.
Wsparcie rodziny
Przydatna może być też obecność innej bliskiej osoby, czyli np. babci, dziadka czy cioci. To równie ważne osoby dla malucha, zatem spędzanie z nimi czasu jest bardzo pozytywne dla rozwoju i nawiązywania relacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z usług profesjonalnej opiekunki. Warto jednak zadbać, by była to ciepła osoba z pedagogicznym podejściem, która będzie się z maluchem bawić w kreatywny i aktywny sposób.
Dobrym pomysłem na to, jak pogodzić wychowanie dziecka z pracą, jest zapisanie go to żłobka, klubiku czy przedszkola. Podczas pobytu w takim miejscu latorośl może bawić się, nawiązywać kontakty z rówieśnikami i brać udział w ciekawych zajęciach rozwojowych. W tym czasie mama z kolei ma szansę realizować swoje zadania w pracy. Co ważne – wiele tego typu palcówek daje możliwość zapisania dziecka na wybrane godziny (np. od 7 do 13). To bardzo korzystne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli ma się obawy związane ze zbyt długim pozostawianiem malucha w żłobku.