Strona główna
Moda
Tutaj jesteś

Żorżeta – materiał na suknię ślubną i wieczorową

1 marca 2024 żorżety

Klasyczna żorżeta, czyli jaka?

Choć słowo żorżeta brzmi jakby pochodziło z rodzimego języka, tak naprawdę jego korzenie są… francuskie. Crêpe georgette, bo tak nazywa się oryginalnie ta tkanina, była tradycyjnie produkowana z wełny, bawełny lub jedwabiu. Żorżeta pojawiła się w modzie na początku XX wieku, wraz z rozkwitem przemysłu tkackiego. W klasycznej modzie szyło się z niej głównie suknie. Wszystko to dzięki jej lejącemu i przejrzystemu charakterowi, a także typowej nieregularnie zmarszczonej powierzchni. Z trzech klasycznych splotów tkanin – płóciennego, skośnego i atłasowego – żorżetę charakteryzuje to, że zawsze powstaje w wyniku splotu płóciennego.

Historia żorżety

Z czym kojarzy Ci się żorżeta? Żorżetowa suknia noszona przez elegancką kobietę na fotografii z lat 20. to z pewnością klasyczny obraz zakotwiczony w naszej wyobraźni. Ale jeśli żorżeta kojarzy Ci się jedynie z babciną bluzką, czas zerwać z tymi stereotypami! Boom na żorżetę, jaki przypadł na lata 20. i 30. XX wieku zapoczątkował nurt żywego zainteresowania tego typu tkaniną, a od tego czasu (a to było już sto lat temu!) trendy modowe ewoluowały w różnych kierunkach. Zapomniana żorżeta zaliczyła swój wielki powrót w latach 70. i 80. Wtedy to styl nawiązujący do tkanin retro na nowo przyniósł zainteresowanie sukniami wieczorowymi z żorżety. Ponowny powrót do materiałów żorżetowych nastąpił zaraz na początku lat 2000. Przełom wieków zachęcił projektantów do zwrotu ku klasyce i zastosowaniu jej w zupełnie współczesnym wydaniu. Żorżeta jest więc klasyką, która ewoluuje. Czyli idealnym tworzywem w rękach modowych kreatorów.

Współczesne tkaniny żorżetowe

Czy współcześnie szyje się suknie z żorżety? Oczywiście, że tak! Moda ślubna i wieczorowa, a także haute couture (czyli gałąź ekskluzywnego krawiectwa) śmiało i chętnie czerpie z dziedzictwa żorżety. Najwyższej jakości suknie i kostiumy żorżetowe noszone przez aktorki na czerwonym dywanie co roku przykuwają uwagę fotoreporterów. Współczesna moda ma to do siebie, że pozwala na większą dowolność. Dlatego nawet niebędące w mainstreamie tkaniny, przy odpowiedniej oprawie i z wykorzystaniem współczesnych technologii potrafią zachwycić niejedno oko. Główną zaletą tkaniny żorżetowej jest jej elegancja. Żorżeta to przede wszystkim klasyka, jakość, styl i uniwersalność.

Żorżeta ślubna

Czy żorżeta to dobry wybór na ślub? Oczywiście! Do takiej sukni chętnie wykorzystuje się subtelne hafty i koronki, a nierzadko też kwiatowe aplikacje, które nadają kreacji delikatności i romantyzmu. Elegancja i szyk, które pozwalają na wykorzystanie żorżety do stworzenia sukni ślubnej o charakterze księżniczki czy syreny sprawiają, że po żorżetę często sięgają przyszłe panny młode szukające ponadczasowej klasyki. Dodatkową zaletą żorżety jest jej lekkość. Suknia ślubna z żorżety nie krępuje ruchów w tańcu, jest lekka i wygodna. Dzięki nieograniczonym możliwościom łączenia klasyki z nowoczesnością żorżeta jest też chętnie wybierana przez panny młode szukające rozwiązań awangardowych.

Żorżeta wieczorowa

Jak wygląda suknia wieczorowa z żorżety? Często zdobiona jest błyszczącymi kamieniami i cekinami, które nadają jej elegancji i stylu. Luksusowy wygląd żorżety w połączeniu z nieco bardziej śmiałymi niż w przypadku sukien ślubnych krojami sprawia, że żorżeta idealnie sprawdza się w śmiałych i nowoczesnych kreacjach. Żorżeta wieczorowa może mieć szeroką paletę kolorów. Nie ogranicza Cię jedynie biel i ecru jak w przypadku sukien ślubnych. Możesz wybierać w mocnych, metalicznych odcieniach, intensywnych jaskrawych barwach czy miękkich, pastelowych kolorach. Do żorżetowej sukni wieczorowej pasują też obszerne wycięcia na plecach, asymetryczne falbany czy szerokie rękawy. Suknia wieczorowa z żorżety to tradycyjna elegancja i szyk w awangardowym wydaniu.

Czy żorżeta to dobry wybór na suknię?

Suknia z żorżety jest elegancka i ponadczasowa. Współczesne trendy w modzie i możliwości technologiczne sprawiają, że projektanci redefiniują tradycję. Dzięki temu nawet tak, wydawać by się mogło, klasyczny materiał jak żorżeta jest wykorzystywany współcześnie do sukien nowoczesnych, odważnych, unikatowych i awangardowych. Żorżeta to więc idealny wybór na suknię, zarówno ślubną jak i wieczorową!

Materiał zewnętrzny

sukienki na przyjęcie

4allwoman

Redaktorzy 4allwomen.pl to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat mody, urody, zdrowia, lifestyle, parentingu i rozrywki. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelniczek i pomagają im w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Sklep z galanterią skórzaną
wizyta adaptacyjna
sukienki na przyjęcie

Jesteś zainteresowany reklamą?

sukienki na przyjęcie