Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Które książki o alkoholizmie polecają specjaliści?

26 maja 2022


Pomocą w wyjściu z uzależnienia czy współuzależnienia jest nie tylko terapia prowadzona przez specjalistę. Duże wsparcie zapewniają również poświęcone temu tematowi książki. Jakie publikacje o alkoholizmie są warte uwagi? Sprawdź listę tych, które rekomendowane są przez specjalistów w dziedzinie uzależnień!

Książki o alkoholizmie – kiedy po nie sięgnąć?

Alkoholizm jest chorobą, którą rządzą złożone procesy psychologiczne i fizjologiczne. Właśnie dlatego stykające się z nią osoby bardzo często poszukują wiedzy na jej temat. Obecnie wiele pomocnych informacji dotyczących uzależnienia od alkoholu można znaleźć w internecie, ale na rynku dostępna jest również gama książek o alkoholizmie polskich i zagranicznych autorów.

Książki tego typu są rekomendowane zarówno dla osób uzależnionych, jak i dla ich bliskich. Dzięki publikacjom tego typu można pogłębić swoją wiedzę dotyczącą choroby alkoholowej. Książki o alkoholizmie w bardzo przystępny sposób mogą wyjaśnić zróżnicowane mechanizmy, jakie rządzą uzależnieniami. Również mogą stanowić wsparcie psychiczne oraz doradzać, jak postępować w przypadku nałogu alkoholowego.

Jakie książki o alkoholizmie warto przeczytać?

W księgarniach i bibliotekach można znaleźć wiele książek poświęconych alkoholizmowi. Jakie z nich najczęściej polecane są przez specjalistów w dziedzinie uzależnień?

Bohdan Tadeusz Woronowicz – „Uzależnienia: geneza, terapia, powrót do zdrowia”

Bohdan Woronowicz jest uznawany za jednego z najlepszych specjalistów w dziedzinie diagnozowania i terapii uzależnień. Jego książka „Uzależnienia: geneza, terapia, powrót do zdrowia” jest kompendium dotyczącym różnych rodzajów uzależnień, w tym również od alkoholu.

Autor porusza w swojej publikacji wiele ciekawych kwestii, między innymi dotyczących rozpoznania uzależnienia, jego skutków, a także sposobów uzyskania pomocy. Dużo miejsca poświęca również kwestii współuzależnienia, dlatego jest to polecana publikacja dla osób bliskich uzależnionym.

Wiktor Osiatyński – „Alkoholizm – grzech czy choroba?”

Ważną książką o uzależnieniach jest również „Alkoholizm – grzech czy choroba?”, której autorem jest Wiktor Osiatyński. Jej pierwsze wydanie pojawiło się w sprzedaży w latach 90., natomiast nadal jest ona bardzo popularna. W publikacji można znaleźć próbę zrozumienia choroby alkoholowej wraz z propozycją jej leczenia z wykorzystaniem Programu Dwunastu Kroków AA.

Wiktor Osiatyński – „Rehab”

Na uwagę zasługuje również inna książka Wiktora Osiatyńskiego poświęcona uzależnieniu od alkoholu, czyli „Rehab”. To publikacja, która przeznaczona jest dla osób borykających się z chorobą alkoholową, a także dla tych, które chcą dowiedzieć się o niej więcej. Podejmuje problemy, z którymi stykają się uzależnieni, demaskując ludzkie słabości.

Ewa Woydyłło-Osiatyńska – „Rak duszy. O alkoholizmie”

Ewa Woydyłło-Osiatyńska jest specjalistką w dziedzinie psychologii oraz terapii uzależnień. Spopularyzowała ona w Polsce leczenie bazujące na terapii Anonimowych Alkoholików. Napisała również wiele książek poświęconych tej tematyce, a jedną z nich jest „Rak duszy. O alkoholizmie”. To przekrojowa publikacja dotycząca tego uzależnienia, która zawiera wiele pomocnych informacji.

Ewa Woydyłło-Osiatyńska – „Wyzdrowieć z uzależnienia”

W dorobku Ewy Wojdyłło-Osiatyńskiej warto też zwrócić uwagę na jeszcze jedną książkę poświęconą alkoholizmowi, czyli „Wyzdrowieć z uzależnienia”. W przystępny sposób prezentuje ona chorobę alkoholową, między innymi w zakresie jej przyczyn oraz zasad pomocy.

Bożena Snella-Mrozik – „Piekło nie ma dna”

Tematem tej książki o alkoholizmie jest problem uzależnień kobiet – jej podtytuł to „Rozmowy z trzeźwymi alkoholiczkami”. Książka ta z pewnością będzie bardzo pomocna w przypadku, gdy uzależnienie dotyka kobiety. Ma ona formę rozmów z alkoholiczkami, w tym także z kobietami na wysokich stanowiskach. Porusza przy tym kwestie związane z powstawaniem uzależnień oraz powrotem do zdrowia.

Bohdan Tadeusz Woronowicz – „Bez tajemnic o uzależnieniach i ich leczeniu”

W dorobku Bohdana Woronowicza znajduje się również jeszcze jedna warta uwagi książka dotycząca uzależnień, a dokładnie „Bez tajemnic o uzależnieniach i ich leczeniu”.

Dedykowana jest ona dla osób uzależnionych i ich bliskich. Znajdują się w niej testy wraz z pytaniami pomocniczymi, z użyciem których można przeprowadzić wstępną diagnostykę uzależnienia. Również w publikacji można znaleźć szeroko omówione zasady terapii uzależnień wraz z różnymi metodami i miejscami, gdzie są one prowadzone.

Książki z pewnością są bogatym źródłem wiedzy na temat choroby alkoholowej i pomagają zrozumieć jej mechanizmy. Jeśli jednak borykasz się z problemem alkoholu, zgłoś się do specjalisty i poszukaj specjalistycznej pomocy. To ona daje największe szanse na wyjście z nałogu.

Jak zarządzać niesfornymi włosami

4allwoman

Redaktorzy 4allwomen.pl to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat mody, urody, zdrowia, lifestyle, parentingu i rozrywki. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelniczek i pomagają im w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kiedy udać się do ginekologa
fizjoterapia

Jesteś zainteresowany reklamą?