Nie ulega wątpliwości, że kształtowanie u dzieci prawidłowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej jest niezwykle ważne. Dzięki temu można skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy, ale też oswoić dziecko z potrzebą kontrolowania stanu uzębienia u stomatologa i sprawić, aby wizyty kontrolne nie wywoływały u niego strachu i nie były stresujące. Stomatolodzy podkreślają, że o jamę ustną dziecka trzeba dbać już od jego najmłodszych lat, jednocześnie tłumacząc mu wszystkie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne. Zastanawiasz się więc, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej dziecka? Dowiesz się wszystkiego z dalszej części artykułu.
Dobry stomatolog dziecięcy – to podstawa
Niestety spora część dzieci boi się wizyt w gabinecie stomatologicznym. Często jest to strach przed nieznanym. Dzieci nie wiedzą dlaczego przyszły do stomatologa, a do tego w gabinecie znajduje się mnóstwo różnego typu skomplikowanego sprzętu, który nie wzbudza w nich pozytywnych emocji. A jeśli do tego sam lekarz nie potrafi nawiązać odpowiedniego kontaktu z dzieckiem, to w efekcie kojarzy ono wizyty u stomatologa z dyskomfortem i ogromnym stresem, którego za wszelką cenę chce uniknąć.
W związku z tym bardzo ważny jest wybór odpowiedniego lekarza, specjalizującego się w stomatologii dziecięcej, umiejącego rozmawiać z dziećmi w każdym wieku. Stomatologia dziecięca w Krakowie ciesząca się uznaniem nie tylko wśród rodziców, ale też dzieci musi być miejscem, w którym mali pacjenci zostaną objęci kompleksową opieką stomatologiczną, a personel wzbudzi w nich zaufanie i będzie umiał budować z nimi pozytywne relacje. Warto przy tym podkreślić, że dobry stomatolog dziecięcy to też taki, który nie tylko sprawdzi uzębienie dziecka, ale też przeprowadzi z nim i jego opiekunami rozmowę dotyczącą prawidłowej higieny jamy ustnej.
Stomatologia dziecięca Kraków – program adaptacyjny
Godna polecenia stomatologia dziecięca w Krakowie będzie działała według pewnego schematu mającego na celu oswojenie dziecka z gabinetem oraz przekazanie mu podstawowej wiedzy dotyczącej wykonywanych zabiegów i zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Zwykle plan stomatologii dziecięcej obejmuje tak zwaną pierwszą wizytę adaptacyjną, podczas której lekarz opowiada dziecku o sprzęcie, którego używa i zapoznaje go z personelem oraz przebiegiem kolejnych wizyt profilaktycznych lub leczniczych.
Wizyta adaptacyjna ma więc na celu oswojenie dziecka z nowym otoczeniem i przekazanie mu wskazówek, w jaki sposób myć prawidłowo zęby i jakie wykonywać codzienne zabiegi pielęgnacyjne, aby mieć zdrowe uzębienie. Na tej wizycie jest też ustalany indywidualny plan kolejnych wizyt, na których podejmowane będzie leczenie, bądź też wykonywane zabiegi higienizacyjne i profilaktyczne, takie jak lakowanie, lakierowanie czy też polerowanie ząbków i usuwanie nalotu.
Pogawędki edukacyjne
Stomatolodzy zwykli powtarzać jak mantrę, że im wcześniej zaczniemy z dzieckiem chodzić do dentysty, tym lepiej. Raz, że będziemy mieć pod kontrolą stan uzębienia dziecka i możliwość szybkiej reakcji, jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości, a dwa, że dziecko szybciej oswoi się z gabinetem stomatologicznym. Wówczas wizyty kontrolne nie będą wzbudzały w nim lęku, a staną się jedynie elementem pewnego rytuału. Ponadto dziecku będzie łatwiej poznać i przyswoić tajniki zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Na pierwszej wizycie rodzice uzyskają wskazówki jak dbać o uzębienie dziecka, jakiej pasty i szczoteczki używać. Mają też okazję, by o wszystko zapytać i uzyskać fachowe odpowiedzi, by unikać błędów w kształtowaniu u dziecka nawyków związanych z codzienną higieną jamy ustnej.
Przede wszystkim ważne jest, aby mycie zębów (od pierwszego ząbka) stanowiło codzienny rytuał – na początku wieczorny, a potem również poranny. Warto dziecku opowiadać o wykonywanych czynnościach pielęgnacyjnych, wyjaśniając jednocześnie dlaczego są one takie ważne. Do pogawędek dotyczących prawidłowych zasad higieny jamy ustnej można wykorzystać różnego typu książeczki edukacyjne czy też rekwizyty (np. plastikowe lusterko stomatologiczne, ulubionego pluszaka myjącego wspólnie z dzieckiem zęby) by wzbudzić w dziecku zainteresowanie i pozyskać jego uwagę. Nauka przez zabawę jest niezwykle efektywna, więc warto o tym pamiętać.
Dzięki edukacyjnym rozmowom i codziennym zabiegom pielęgnacyjnym połączonym z regularnymi wizytami u stomatologa dziecko nauczy się prawidłowo dbać o swoje zęby, a spotkania z dentystą nie będą stresujące.