Właśnie przyszło nam zmagać się z wręcz rekordowymi upałami w naszej szerokości geograficznej. Niestety zmiany klimatyczne postępują w tym kierunku, że takie ekstremalne zjawiska pogodowe co raz częściej będą dawały nam się we znaki. Wszystko wskazuje na to, że od takiej sytuacji nie ma już odwrotu Raczej pozostało nam się już tylko przygotować na długotrwałe fale upałów i częste trąby powietrzne i gradobicia. Jednak musimy pamiętać, że upały mogą stanowić nawet bezpośrednie zagrożenie dla naszego życia. Szczególnie w tym wypadku zagrożone są osoby starsze i dzieci.
Upały a zdrowie
Niestety wraz z nadejściem upałów nie mogą być spokojne również osoby zmagające się różnego rodzaju chorobami o podłożu kardiologicznym. Przede wszystkim musisz jednak pamiętać, że długotrwałe przebywanie na słońcu kiedy mamy do czynienia ze skwarem grozi nam odwodnieniem. Zaczynamy się bowiem wówczas mocno pocić, ponieważ organizm chce jak najszybciej oddać nadmiar ciepła. Wraz z potem z naszego ciała ucieka woda, która przecież stanowi podstawę naszego organizmu. Dlatego też tak istotne jest regularne uzupełnianie płynów. Co ważne – musimy pić regularnie, nawet wówczas kiedy nie odczuwamy pragnienia. Kiedy bowiem już dojdzie do takiej sytuacji, to jest to oznaka, że organizm zaczął się już odwadniać. Pić więc powinniśmy dużo i najlepiej wodę. Unikajmy kawy. Co ciekawe – w społecznościach arabskich popularne jest picie gorącej herbaty w czasie upałów. Wydawać to się może dziwne, jednak taki zwyczaj wziął się stąd, że picie gorącej herbaty pobudza organizm do pocenia się, czyli pozywania nadmiaru ciepła. Pamiętać jednak należy, że taki trik działa tylko w klimacie suchym.
Ryzyko udaru cieplnego
Jednak nie tylko odwodnienie organizmu jest jedynym zagrożeniem jakie dla naszego zdrowia niosą upały. W czasie skwaru możemy również dostać udaru cieplnego. Dochodzi do niego wówczas kiedy wskutek działania promieni słonecznych rozregulowaniu ulega mechanizm pilnujący temperatury naszego organizmu. Jak rozpoznać u siebie udar? Podstawowe objawy udaru to nudności, uczucie niepokoju, przyspieszone tętno, czasem również gorączka. Ale pamiętajmy, że nie tylko bezpośrednie działanie promieni słonecznych jest niebezpieczne. Udaru dostaniemy również w nagrzany pomieszczeniu, na przykład w zamkniętym samochodzie.
Oczywiście osoba, która dostała udaru musi jak najszybciej otrzymać pomoc lekarską. Dlatego tak ważne jest aby nie być obojętnym kiedy widzimy, ze ktoś na chodniku słabnie. Trzeba takiej osobie udzielić pierwszej pomocy. Warto takiej osobie podać wodę do picia, przenieść ją do cienia lub do pomieszczenia gdzie będzie chłodno. Warto również poluzować jej ubranie i robić zimne okłady.
Jak poradzić sobie w upalne dni?
Kiedy mamy do czynienia z ekstremalnymi upałami najlepiej w ogóle nie wychodzić z domu. Kiedy jednak już musimy to zrobić, to pamiętajmy o luźnym ubraniu z długimi rękawami i nogawkami, kapeluszu lub czapce, a także o okularach słonecznych. I koniecznie powinniśmy mieć ze sobą wodę.