Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Łóżko rehabilitacyjne po amputacji kończyny dolnej

20 stycznia 2021 Łóżko rehabilitacyjne


Amputacja to zabieg wykonywany w naprawdę trudnych przypadkach, kiedy „nie da się już nic zrobić” – ratuje życie w poważnych infekcjach, nowotworach, po ciężkich wypadkach czy w zaburzeniach krążenia. Powrót do pełnej sprawności ruchowej wydaje się być praktycznie niemożliwy. Sprzęt rehabilitacyjny taki jak łóżka, wózki inwalidzkie, chodziki i protezy wprawdzie pomagają stanąć na nogi, ale najważniejsze jest pozytywne nastawienie pacjenta i siła jego woli. W tym celu lekarze zalecają konsultacje z psychologiem zarówno przed operacją (jeśli istnieje taka możliwość), jak i po niej.

Rehabilitacja po amputacji

Celem rehabilitacji po amputacji jest uzyskanie samodzielności, radzenie sobie w podstawowych czynnościach dnia codziennego, nauczenie się korzystania z toalety, mycia, ubierania i wreszcie – swobodnego poruszania się. Jest to jednak proces długofalowy, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

Fizjoterapeuci jeszcze przed wypisem ze szpitala pokazują, jak wykonywać ćwiczenia oddechowe dotleniające organizm, a także ćwiczenia zapobiegające powstawaniu zakrzepów i przykurczy. Mogą być one wykonywane w pozycji leżącej i siedzącej i są dobierane do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego pacjenta. Bardzo ważne po powrocie do domu jest ułożenie ciała w łóżku – absolutnie w żaden sposób nie może uciskać stawów okolicy kikuta. 

Szczególnie ważne w tym czasie będzie

  • samodzielne przemieszczanie się z wózka inwalidzkiego lub balkonika na łóżko rehabilitacyjne i odwrotnie.

Wybór odpowiedniego łóżka do rehabilitacji

Na wstępie warto zaznaczyć, że taka rehabilitacja zależy w dużej mierze od stanu psychicznego pacjenta i jego predyspozycji zdrowotnych – może potrwać około 6 miesięcy i w początkowych jej fazach zaleca się skorzystać z oferty wypożyczalni łóżek rehabilitacyjnych. Wybór łóżka jest istotny – w początkowych etapach rehabilitacji pacjent będzie w nim spędzał praktycznie cały swój czas – musi być więc dostosowane do jego wzrostu i wagi. W przypadku amputacji łóżko musi mieć regulację wysokości i opuszczane barierki. Osoba, która będzie z niego korzystać musi mieć zapewnione bezpieczeństwo oraz ułatwione poruszanie się – siadanie, a w późniejszych fazach wstawanie. Podczas dalszej rehabilitacji, pacjent zostanie poddany procesowi tak zwanej pionizacji z asekuracją fizjoterapeuty. Wtedy zaczyna się chodzenie ze specjalnym chodzikiem rehabilitacyjnym – balkonikiem oraz o kulach.

Wypożyczalnia  łóżek rehabilitacyjnych skorzystanie z tej formy ma bardzo duży sens, bowiem jest dobrym rozwiązaniem podczas kolejnych etapów fizjoterapii – nie będziemy potrzebować tego sprzętu na stałe, jest to proces przejściowy. Ułatwi samodzielne siadanie, przemieszczanie się, schodzenie – jest bardzo wygodne i praktyczne, bowiem część podpierającą nogi można sterować za pomocą specjalnego pilota. W tej fazie bardzo ważne jest właśnie takie ułożenie kończyn, aby nie usztywniało stawów w okolicy kikuta, zapobiegnie utracie tzw. „pamięci mięśnia”.

przegląd zdrowia

4allwoman

Redaktorzy 4allwomen.pl to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat mody, urody, zdrowia, lifestyle, parentingu i rozrywki. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelniczek i pomagają im w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

przegląd zdrowia
aparaty usg
Kiedy udać się do ginekologa

Jesteś zainteresowany reklamą?