4allwomen

Kobieta, Uroda, Zdrowie, Parenting

Lifestyle

Jakie korzyści dla zdrowia przynosi fizjoterapia uroginekologiczna?

Jakie korzyści dla zdrowia przynosi fizjoterapia uroginekologiczna?

Celem fizjoterapii uroginekologicznej jest pomoc kobietom na każdym etapie ich życia. Ze wsparcia specjalistów korzystają dziewczyny przygotowujące się współżycia, kobiety chcące zajść w ciążę, a także panie będące już w trakcie menopauzy. W jaki sposób fizjoterapeutka uroginekologiczna może pomóc każdej z nich?

Czym zajmuje się fizjoterapeutka uroginekologii?

Jest to osoba, która najczęściej pomaga kobietom w okresie ciąży i menopauzy. Na tym jednak jej obowiązki się nie kończą. Osoba specjalizująca się w tej dziedzinie zajmuje się również łagodzeniem dolegliwości związanych z niepoprawnym funkcjonowaniem mięśni dna miednicy. Ich właściwa stymulacja pozwala skutecznie zmierzyć się np. z problemem nietrzymania moczu. Zadaniem fizjoterapeuty jest też dobór odpowiednich ćwiczeń. Co ważne, z jego pomocy mogą skorzystać panie (i nie tylko) w każdym wieku.

Fizjoterapia urologinekologiczna – zakres proponowanych zabiegów

W czym mogą pomóc osoby zajmujące się fizjoterapią urologinekologiczną? Zakres realizowanych usług i porad jest bardzo szeroki i może obejmować:

  • problemy o charakterze urologicznym, a więc częstomocz, nietrzymanie moczu, zapalenia dróg moczowych itd.,
  • porady ginekologiczne, w tym przygotowanie do porodu, wsparcie w trakcie połogu, a także pomoc w przypadku wystąpienia dolegliwości okołoporodowych (np. bolesne stosunki, blizny i zrosty, rozejście się mięśni po porodzie itd.),
  • wspomaganie leczenia niepłodności, pomoc w dolegliwościach związanych z endometriozą, obniżeniem narządów rodnych i bolesnymi miesiączkami,
  • proktologię, czyli pomoc w problemach dotyczących nietrzymania stolca, gazów, zaparć, a także osłabienia mięśni zwieracza,
  • seksuologię i związane z nią dolegliwości narządów płciowych, trudności w osiągnięciu satysfakcji seksualnej, a także dyskomfort w trakcie stosunku.

Dlaczego warto odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego?

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się nie tylko podejmowaniem określonych działań diagnostycznych i terapeutycznych, ale też daleko idącą profilaktyką. Osoba korzystająca z pomocy specjalisty (może być to zarówno kobieta, jak i mężczyzna) może dostosować się do wielu praktycznych wskazówek dotyczących zapobiegania określonym schorzeniom i dolegliwościom. Z wiedzy fizjoterapeuty mogą również skorzystać osoby, które wykonują pracę fizyczną (np. podnoszą duże ciężary), cierpią na chroniczny kaszel lub mają zdiagnozowane problemy w oddawaniu moczu i stolca.

Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina medycyny, która jest ukierunkowana głównie na komfort intymny kobiet i mężczyzn. I właśnie dlatego korzystanie z niej jest tak ważne dla zdrowia.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

O autorze