Rusza pierwsza edycja programu społeczno-edukacyjnego
 „Wygraj z migreną”,
 w ramach której w dniach 14-18 listopada będą dostępne
bezpłatne konsultacje i testowanie nowej metody leczenia migrenowych bólów głowy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na migrenę cierpi 11% dorosłej populacji, czyli aż 324 miliony osób[1]. W Polsce problem ten może dotyczyć nawet ok. 4,2 mln osób. Wiele z nich, bo ok 800 tys., choruje na migrenę przewlekłą, w której ból głowy występuje co najmniej 15 dni w miesiącu[2], a większość tych bóli to migrena! Ze względu na powszechność występowania oraz skutki ekonomiczne, choroba stanowi poważny problem społeczny. O najnowszych badaniach naukowych i metodach walki z migreną pragniemy rozmawiać w ramach pierwszej edycji Programu Społeczno-Edukacyjnego „Wygraj z migreną”. W jego ramach, w dniach 14-18 listopada będą dostępne bezpłatne konsultacje oraz testowanie najnowszej metody leczenia i prewencji bólów migrenowych.

Program Społeczno-Edukacyjny „Wygraj z migreną” ma na celu przybliżenie opinii społecznej skali problemu migreny oraz zwiększenie społecznego zrozumienia dla borykających się z tą chorobą milionów Polaków. Jego celem jest uświadomienie osób cierpiących na przewlekłe bóle głowy, jak ważna jest diagnostyka, bo to właśnie od niej rozpoczyna się skuteczne leczenie. Wreszcie, w ramach programu organizatorzy pragną zwiększyć szansę chorych na migrenę na normalne życie, edukując, jak skutecznie zwalczać ból i zapobiegać kolejnym atakom choroby.

Program rozpoczyna się Tygodniem „Wygraj z migreną” w dniach 1418 listopada 2016. W tych dniach, w wybranych klinikach Centrum Medycznego POLMED w Warszawie, będą dostępne bezpłatne konsultacje połączone z testowaniem urządzenia Cefaly – nowej, niefarmakologicznej metody leczenia i prewencji migreny, której skuteczność potwierdziły liczne badania kliniczne.

 „W ramach Programu „Wygraj z migreną” pragniemy poinformować o najnowszych wynikach badań naukowych na świecie oraz nowych metodach leczenia migreny, w tym również polegających na neurostymulacji. To nadzieja dla osób, u których farmakoterapia okazała się być nieskuteczna lub z różnych powodów nie mogą jej stosować. Pragniemy, aby dyskusja na ten temat zatoczyła szersze kręgi, by wiedza ta dotarła zarówno do pacjentów, jak i lekarzy.” powiedział Adam Górka, przedstawiciel Cefaly w Polsce.

 Skala problemu

Świadomość społeczna na temat migreny jest w Polsce wciąż niewielka. Wiele aspektów powiązanych z migreną, takich jak ogromna skala jej występowania, ekonomiczne skutki, istnienie nowych, skutecznych i przebadanych niefarmakologicznych metod jej leczenia, czy ograniczony dostęp do diagnostyki, wartych jest, aby zaistniały w debacie publicznej. Intencją Programu jest zainicjowanie szerszej dyskusji, tak, byśmy zyskali szansę wypracowania skutecznych rozwiązań na zmniejszenie skali tego zjawiska w Polsce. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na:

- Dużą skalę częstotliwości występowania bólów migrenowych (szacuje się, że 1 na 4 osoby w Polsce może cierpieć na migrenę, ¾ osób cierpiących na migrenę to kobiety – migrena dotyka je częściej niż mężczyzn),

- Niewielką liczbę specjalistycznych ośrodków zajmujących się leczeniem migreny (przykładowo, na szacunkowo 800 tys. Polaków cierpiących na migrenę przewlekłą przypada zaledwie 5-6 ośrodków zajmujących się leczeniem tej przypadłości[3] – ten przykład pokazuje, jak wiele jeszcze w Polsce należy zrobić w obszarze diagnostyki migreny),

- Koszty społeczne i ekonomiczne choroby – absencje lub nieefektywność w pracy i szkole, zagrożenie bezrobociem, koszty zwolnień lekarskich (dla przykładu, w 2013 roku, w reprezentatywnym polskim, 400-tys. mieście, w ciągu 10 dni wypisano 7 370 zwolnień lekarskich z powodu migreny i ponad 8 tys. z powodu bólu głowy. Koszt zwolnień lekarskich na samą migrenę oszacowano na ponad 930 tys. PLN2 – te koszty ponosi ZUS, pracodawcy, podatnicy; skuteczne leczenie migreny pozwoli zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy),

- Przybliżenie naukowych osiągnięć w dziedzinie zwalczania bólów migrenowych (w szczególności innowacyjnej metody neurostymulacji, która pozwala zredukować również liczbę zażywanych leków przeciwbólowych o 75%[4]),

- Postrzeganie migreny jako „zwykłego, lekkiego, przejściowego bólu głowy” – naszą intencją jest zwiększenie zrozumienia społecznego dla osób cierpiących na migrenę, która jest przewlekłą chorobą, znacznie obniżającą ich komfort życia.

Jak wygrać z migreną?

Częste uciążliwe bóle głowy, migrena i stres z tym związany potrafią skutecznie zaburzyć nasze normalne, codzienne funkcjonowanie. Atak migreny może trwać nawet 72 godziny bez przerwy i powtarzać się kilka razy w miesiącu. To bardzo uciążliwe schorzenie, które dotyka milionów ludzi na całym świecie. Obecnie jednak pacjenci cierpiący na uporczywe migrenowe bóle głowy mają alternatywę – urządzenie CEFALY, które skutecznie może zastąpić leki bądź zdecydowanie zmniejszyć ich zażywanie.

Metoda stymulacji gałęzi czołowych nerwu trójdzielnego za pomocą Urządzenia CEFALY jest bardzo bezpieczną metodą zapobiegania i leczenia migreny, ponieważ praktycznie nie daje żadnych efektów ubocznych. Pozwala ono zapobiegać atakom migreny, niwelować pojawiające się bóle, a nawet działa antystresowo. Można ją stosować w każdych warunkach.

CEFALY zostało zaaprobowane przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), jest rekomendowane przez brytyjski Narodowy Instytut Zdrowia i Oceny Technologii Medycznych (NICE –National Institute for Health and Care Excellence) oraz uzyskało rekomendację Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy.

O Programie

Organizatorem Programu „Wygraj z migreną” jest dystrybutor CEFALY, zaawansowanego technologicznie urządzenia służącego do leczenia i profilaktyki migreny metodą neurostymulacji. Partnerem merytorycznym jest Polskie Towarzystwo Bólów Głowy. Natomiast partnerem medycznym Programu jest Centrum Medyczne POLMED.

Bliższe informacje są dostępne na stronie: www.wygrajzmigrena.pl

W ramach „Tygodnia Walki z Migreną” w wybranych klinikach Centrum Medycznego POLMED, w dniach 14-18 listopada 2016 odbędą się bezpłatne konsultacje uciążliwych bólów głowy:

Centrum Medyczne POLMED,

ul. Grzybowska 61 (Platinum Towers Wieża A), Warszawa

Centrum Medyczne POLMED

ul. Wołoska 16 (Mokotów Box), Warszawa

Zapisy pod nr tel.: (22) 278 71 20 (21, 22)

 

CEFALY:

Cefaly to technologicznie zaawansowane urządzenie do leczenia i profilaktyki migrenowych bólów głowy metodą neurostymulacji, o skuteczności udowodnionej badaniami klinicznymi. Więcej na www.cefaly.pl.

Centrum Medyczne POLMED:

POLMED S.A. działa od 1999 roku, specjalizując się w świadczeniu kompleksowej opieki medycznej dla osób prywatnych, firm i instytucji na terenie całej Polski. Z szerokiej oferty badań profilaktycznych i opieki medycznej można skorzystać w jednym z 18 Centrów Medycznych POLMED oraz u ponad 2000 renomowanych Partnerów Medycznych. POLMED posiada oddziały we wszystkich większych miastach w Polsce. 


[1] WHO, Headache disorders, 2016

[2] Świat Lekarza, Migrena przewlekła - możliwości leczenia, 2014

[3] Jacek Rożniecki, Migrena przewlekła – możliwości leczenia, Świat Lekarza, 2013

[4] Anna Przeklasa-Muszyńska, Kinga Skrzypiec, Magdalena Kocot-Kępska, Jan Dobrogowski, Neuromodulacja w bólach głowy - kliniczne zastosowanie neurostymulacji nerwów obwodowych u pacjentów z migrenowym bólem głowy, 2014

 

Data publikacji: 14 listopad 2016

Przeczytaj:

Najnowsze aktualności