POLKI W DŁUGACH

 

Polki – ambitne, dbające o bliskich, racjonalne i oszczędne. Czy na pewno? Jak podaje BIG InfoMonitor, na koniec 2016 roku zadłużonych było aż 601,5 tys. kobiet. Średnia zaległość Polki wynosiła ponad 17 tys. zł. Czy zaciąganie długu w każdej sytuacji jest jedynym rozwiązaniem? 

Powodem popadania Polek w długi przeważnie są niespłacone pożyczki, nieuregulowane rachunki za usługi telekomunikacyjne oraz opóźnienia w spłacie rat kredytowych. Mieszkanki Polski najczęściej biorą kredyty w wieku między 35 a 44 rokiem życia, co wynika z najaktywniejszego okresu zawodowego, łączącego się z najwyższymi potrzebami konsumpcyjnymi i utrzymaniem rodziny.
To zaś często okazuje się wyzwaniem. Wachlarz „potrzeb” na jakich spełnienie Polki zaciągają kredyty jest bardzo obszerny. Bywają to nagłe wypadki, takie jak poważne zachorowania, wymagające długiego i kosztownego leczenia czy awaria samochodu. Potrzebę zastrzyku finansowego generuje też remont mieszkania, domu czy zakup nowego sprzętu RTV i AGD. Podstawy do wzięcia kredytu nie zawsze są racjonalne. Nowe trendy i potrzeba życia „na pokaz” popycha płeć piękną do niepotrzebnych wydatków. Firmy pożyczkowe największe oblężenie przeżywają w okresach świątecznym i wakacyjnym. Tutaj nasuwa się pytanie: Czy drogie świąteczne prezenty i luksusowy urlop jest niezbędny? Czy dla kilku dni szczęścia warto zadłużać się na dłuższy okres?

„Rosnące pociechy, ale także dążący do określonego stylu i poziomu życia rodzice mają coraz większe potrzeby, co łączy się ze wzrastającymi nakładami finansowymi. Aktywne zawodowo matki, będące u szczytu kariery zawodowej muszą pogodzić intensywną pracę z prowadzeniem domu, wychowywaniem dzieci, a także spełnianiem osobistych marzeń np. o własnej firmie. Brak planu realizacji celów w poszczególnych aspektach życia prowadzi do zaciągania kredytów i pożyczek. Dlatego niezwykle ważna jest umiejętność planowania budżetu domowego i świadomego podejmowania decyzji finansowych.” – komentuje Monika Sacewicz, doradca Edukacji Finansowej Crown.

Wyzwaniem bywa również rozmowa z partnerem o finansach. BIK ujawniło, że ponad 30% Polaków nie rozmawia otwarcie o wydatkach ze swoim partnerem, a12% Polaków przyznało, że wzięło kredyt bez wiedzy swojej drugiej połówki. Dlaczego pary nie są w stanie rozmawiać o tak ważnej kwestii życiowej jaką są finanse?

Zatajanie rzeczywistych zarobków i wydatków przed partnerem tak naprawdę nie jest głównym problemem, ale skutkiem złego funkcjonowania związku. Często wynika to z braku zaufania czy wstydu, że druga osoba ma większy wkład w budżet domowy. Bardzo ważnym jest, aby w partnerstwie pielęgnować szczerość. Wspólnie łatwiej przejść przez sytuację krytyczną, jaką jest fakt zadłużenia – dodaje Monika Sacewicz.

W odpowiedzi na rosnącą skalę zjawiska i problemy, jakie niesie za sobą zarządzanie budżetem domowym, a także podejmowanie decyzji finansowych w firmie, Ethics. Szkoła Praktyków Biznesu przygotowała konferencję „FF. Financial Freedom. Droga do wolności finansowej, która odbędzie się 20 maja w godzinach 9.00-14.30 w Centrum e10 przy ul. Elektronowej 10 w Warszawie. Dedykowana jest wszystkim osobom zmagającym się z problemem oraz tym, które chcą dowiedzieć się jak planować budżet, aby nie popaść w spiralę długów. Podczas konferencji uczestnicy dowiedzą się jak prowadząc działalność gospodarczą skutecznie oddzielać budżet domowy od firmowego, jak zabezpieczyć partnera i rodzinę oraz gdzie szukać pomocy w sytuacji kryzysowej. Dyskusji poddane zostaną również geneza zaciągania długów i psychologiczne aspekty ich posiadania. Gośćmi konferencji będą eksperci, którzy na co dzień doradzają w kwestiach finansowych i biznesowych – m.in. Monika Sacewicz, Daniel Lewczuk i Krzysztof Jędrzejewski.

 

Monika Sacewicz, doradca Edukacji Finansowej Crown

Jest chrześcijańskim life coachem, mentorem i mówcą. Jest także właścicielką firmy Nawigator Zmian, w której pomaga obierać właściwy kierunek – z miejsca frustracji do efektywnego działania. Poprzez wykłady, coaching, konsultacje i kursy on-line pracuje z kobietami, by znalazły pracę zgodną ze swoim powołaniem, a dzięki temu miały więcej czasu i pieniędzy, by spełniać marzenia. Pomaga również w określaniu ścieżki zawodowej wykorzystując Career Direct i Personality I.D. Z wykształcenia jest teologiem, doradcą zawodowym i coachem personalnym. Od 2010 r. jest liderem i mówcą Edukacji Finansowej Crown, organizatorem szkoleń i konferencji na temat zarządzania finansami. Prywatnie jest żoną i mamą czwórki dzieci. Prowadzi przedsiębiorstwo wielobranżowe zwane domem. Nie obce jej są codzienne dylematy i decyzje finansowe, jakie stawia przed nią życie w wieloosobowej rodzinie.

Daniel Lewczuk, Prezes Zarządu Executive Network Sp. z o.o.

Jest przedsiębiorcą od 18 lat prowadzącym biznes w branży rekrutacyjnej (executive search), był współudziałowcem GoldenLine i inwestorem. W Polsce reprezentuje interesy STS Capital Partners, międzynarodowej firmy fuzji i przejęć. Ponadto, Daniel Lewczuk był członkiem Jury oceniającego potencjał polskich start-upów takich organizacji jak: Lewiatan Business Angels, Intell Business Challenge Europe, GSEA. Zasiadał i zasiada jako członek Rad Nadzorczych spółek giełdowych. Jest także autorem publikacji w prasie profesjonalnej i biznesowej: Harvard Business Review, Bloomberg, Forbes,  Magazyn Sukces, Puls Biznesu, Businessman.pl

Krzysztof Jędrzejewski, dominujący udziałowiec Mostostal Zabrze S.A.

Jest przewodniczącym rad nadzorczych oraz głównym udziałowcem Mostostalu Zabrze SA, który notowany jest na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Pieniądze – zarówno w działalności biznesowej jak i społecznej – są dla niego narzędziem do osiągania celów. Angażuje się w działalność licznych fundacji i organizacji charytatywnych. Podkreśla znaczenie wartości chrześcijańskich, zarówno w życiu prywatnym jak i w działalności biznesowej. Uważa, że odpowiedzialna firma powinna zarówno generować zyski, dbać o rozwój pracowników, ale również nie zapominać o swoim otoczeniu. Wiele czasu poświęca pracy na rzecz osób wykluczonych społecznie.

Informacje i zapisy: https://financialfreedom.evenea.pl/

 

Ethics. Szkoła Praktyków Biznesu zrodziła się z idei dzielenia. Założona w 2015 roku jako platforma wymiany wiedzy, doświadczeń i talentów w zakresie rozwoju profesjonalnego i przedsiębiorczości. Swoją misję realizuje poprzez konferencje i warsztaty, na których uczestnicy dowiadują się jak śmiało kroczyć po ścieżkach biznesu i kariery zawodowej, nie zapominając o życiowych wartościach.

 

 

Przeczytaj:

Najnowsze aktualności

facebook instagram