Cała prawda o postanowieniach noworocznych – jak je wyznaczać i dotrzymywać


Nowy Rok to dla wielu osób dobry czas, aby postawić sobie nowe cele w życiu czy wprowadzić ważne zmiany. Istnieje taka magiczna siła w rozpoczynaniu nowego roku, która sprawia, że ludzie czują, że mogą zacząć wszystko od początku. Często, takie postanowienia nie są dobierane we właściwy sposób, co prowadzi do szybkiej rezygnacji z ich realizacji i puszczenia porażki w zapomnienie. W tym artykule podpowiemy Wam jak tworzyć postanowienia noworoczne i jak skutecznie je realizować.

Zastanów się nad minionym rokiem

Na początku ważne jest, aby przemyśleć to, co wydarzyło się w poprzednim roku. Dzięki temu zauważysz, co Ci najbardziej przeszkadzało oraz co powinnaś zmienić, a by ten nadchodzący rok był lepszy. Nie spiesz się, powoli analizuj miesiąc po miesiącu. Podczas tych przemyśleń pamiętaj również, aby łączyć te fakty z innymi sytuacjami, na które nie miałaś wpływu, a które działy się w Twoim życiu. Istnieją okoliczności, w których nawet nasza najsilniejsza chęć wpłynięcia na nie jest daremna i musimy się pogodzić z tym, co otrzymaliśmy od losu.

Prześledź swoje porażki

Jeśli już dokładnie rozważyłaś miniony czas, zastanów się nad swoimi porażkami. Ile ich było, co je powodowało, czy naprawdę dałaś z siebie wszystko, aby się przed nimi uchronić. Odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne. Dzięki nim dowiesz się, czego musisz się wystrzegać, aby dotrzymać nowych postanowień. Wyeliminowanie czynników prowadzących do niepowodzenia ułatwi również Twoje życie codzienne i sprawi, że będzie ono przyjemniejsze.

Dokonaj selekcji

Zastanów się, co chciałabyś zmienić w nowym, nadchodzącym roku. Następnie przewartościuj sobie wszystkie cele, jakie wymieniłaś. Wybierz te, na których zależy Ci najbardziej, ale również takie, które są realne do zrealizowania. Jest to bardzo ważny moment w kreowaniu postanowień noworocznych. Tylko przemyślane i osiągalne cele można spełnić. Tworzenie niewykonalnych zamierzeń jest częstym błędem popełnianym przez wiele osób. W ten sposób, na samym początku skazujemy siebie na porażkę i niezadowolenie oraz utratę wiary we własną siłę i możliwości. Pamiętaj więc, aby Twoje postanowienia były wykonalne i przemyślane.

Spisz swoje postanowienia i wyznacz daty ich realizacji

Jeśli już dokonałaś wyboru celów, które obierzesz na nowy rok, spisz je. Pomoże Ci to po raz ostatni zweryfikować ich istotność oraz trafność. Nie stawiaj sobie zbyt wielu wyzwań, 2-3 to realne do spełnienia maksimum. Stwórz również harmonogram realizacji wszystkich postanowień. Pomoże Ci to zaplanować i usystematyzować ich osiąganie. Będą to kolejne etapy Twojego dochodzenia do lepszej, szczęśliwszej wersji siebie.

Wizualizacja

Jest to bardzo ważny element realizacji postanowień noworocznych. Już od momentu ich stworzenia wizualizuj sobie, jak będzie przebiegał ten proces, na jakie przeszkody możesz natrafić. Dzięki temu już na samym początku będziesz przygotowana na ewentualne trudności i będziesz miała gotowe metody na poradzenie sobie z nimi. Wyobrażaj sobie również moment, w którym stwierdzisz, że dopięłaś swego. To szczęście, ekscytacje i dumę z samej siebie. Przenoszenie się w wyobraźni do tych momentów tryumfu da Ci dużo więcej siły do walczenia z przeszkodami, które będziesz spotykała na swojej drodze do osiągnięcia celu. 

Nagradzaj się

Równie ważne, jak wizualizacja tryumfu, jest nagradzanie wszystkich sukcesów, nawet tych najmniejszych. Jeśli osiągniesz kolejny poziom zadowolenia z postępów albo zakończysz następny etap realizacji postanowień, spraw sobie małą nagrodę. Pozwoli Ci to bardziej cieszyć się z takich małych sukcesów i da siłę do dalszej walki o własne szczęście. Jeśli uda Ci się dotrzymać postanowienia noworocznego świętuj to jak największe swoje zwycięstwo, bo właśnie je osiągnęłaś!

 

Przeczytaj:

Najnowsze aktualności

facebook instagram