Szukaj pracy ODWAŻNIE

To na pewno ją znajdziesz :-)

Wyobraź sobie taką sytuację…

Już wiesz czym chcesz się zajmować zawodowo i widzisz wyraźnie jak ma wyglądać Twoja praca. Pięknie, prawda?

Teraz wystarczy tylko zacząć pracę. Marzenie - dobra rzecz, ale w życiu nie jest tak prosto. Najpierw taką pracę musisz znaleźć. Szukanie pracy to jedno z najtrudniejszych wyzwań i to niezależnie od tego czy dopiero rozpoczynasz swoja karierę, czy też masz już spore doświadczenie i myślisz o awansie.

Możesz szukać pracy w sposób standardowy, tradycyjny i oczywiście masz szansę, że ją znajdziesz, ale możesz podejść do tego wyzwania w sposób ODWAŻNY i zdobyć pracę taką o jakiej marzysz. Jak?

Ściślej mówiąc musisz się do tego odpowiednio przygotować i zastosować kilka niestandardowych metod i strategii. Tego właśnie potrzebujesz, gdy szukasz pracy.

Zacznij od przygotowania 2 plików (notatek) w komputerze. W jednym umieszczaj nazwy firm, które cię interesują, a w drugim zrób listę wszystkich swoich kontaktów, zarówno tych osób, które poznałaś zawodowo, jak i prywatnie. Z pewnością masz mnóstwo kontaktów nawet jeśli jeszcze nie pracowałeś zawodowo.

Zrób przegląd wszystkich zdjęć i kontaktów ze szkoły. Przypomnij sobie z kim siedziałeś w ławce? Kto pracuje teraz w dziedzinie, która cię interesuje zawodowo? Pamiętaj, że to nie musi być osoba bardzo dobrze ci znana, wystarczy, że ją „kojarzysz”. To samo zrób z kontaktami twoich rodziców oraz znajomymi, których poznałeś kiedyś, dawno na obozach wakacyjnych.

W kolejnym kroku załóż profil na LinkedIn, GoldenLine itp. portalach zawodowo-biznesowych i społecznościowych. Nawiąż kontakty ze wszystkimi znajomymi i dowiedz się, kto z nich pracuje w branży, która cię interesuje. Następnie „przypomnij się” tym osobom, ponieważ mogą cię nie pamiętać i umów się na krótką rozmowę telefoniczną. Na spotkanie mogą nie mieć czasu i będą się chcieli wykręcić ;-) W rozmowie zawsze bądź konkretny i otwarty, poinformuj, że szukasz pracy i będziesz wdzięczny za pomoc. Zapytaj, czy twój znajomy (kontakt) może cię przedstawić komuś w swojej firmie? Poproś również o możliwość poznania ciebie z kimś z listy znajomych twojego rozmówcy.

Jednocześnie codziennie przeglądaj ofert pracy, ale nie tylko na portalach dedykowanych rekrutacjom, ale przede wszystkim zaglądaj na strony interesujących cię firm. Sprawdzaj również biura karier działające przy uczelniach. Jeśli pojawi się gdzieś oferta pracy, która wyda ci się interesująca to ponownie skorzystaj z LinkedIn itp. aby sprawdzić, czy ktoś z twoich znajomych zna kogoś, kto jest tam zatrudniony. Jeśli tak to odrazu proś o możliwość kontaktu. Działaj. Możesz poprosić, aby ta osoba przedstawiła cię mailowo osobie, która prowadzi projekt rekrutacyjny. Możesz też poprosić o przekazanie twojego CV tej osobie. Pamiętaj, że korzystanie z sieci znajomych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie szans znalezienia wymarzonej pracy. Twoja sieć kontaktów być bardzo mocna rozbudowana. Bierz udział w różnych spotkaniach, dyskusjach, konferencjach, targach i wykładach podczas których możesz poznać nowych ludzi. Przygotuj sobie krótką „mowę”, taki rodzaj przekazu, w którym krótko i zwięźle poinformujesz innych, że szukasz pracy. Pracuj nad tym systematycznie, a nagroda w postaci oferty pracy w branży, która cię interesuje na pewno przyjdzie :-)

Autor: Aneta Ilkiewicz-Krawczyk

Coach Kariery Kobiet

 

 

Data publikacji: 9 grudnia 2016

Przeczytaj:

Najnowsze aktualności

Partnerzy

 
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 
 • SZYBKO, SPRAWNIE I BLISKO
  WSZYSTKIE FIRMY W JEDNYM MIEJSCU

 • NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
  KONFERENCJE, WARSZTATY
  DLA KOBIET Z CAŁEGO KRAJU

 • OGÓLNOPOLSKI SERWIS
  SKUPIA KOBIETY ORAZ
  KOBIECE BIZNESY W POLSCE